Flames

Jak zatopit v krbových kamnech

Zatopit v kamnech nebo krbu může být někdy problém, ale když se budete držet několika jednoduchých rad, půjde to vždycky snadno.

Pro snadné a ekologické zatápění doporučujeme používat ekologický podpalovač (lisované hobliny s glycerínem) – Podpal. NIKDY nepoužívejte pro zatápění benzín nebo jiné hořlavé kapaliny!

Je velice důležité, aby dřevo bylo dobře proschlé. Díky tomu se topeniště rychle zahřeje na dostatečně vysokou teplotu, nebude kouřit a dosáhnete tak poměrně brzy požadované teploty v místnosti.

Zatápění “shora dolů”:

  1. Na dno topeniště rozložte 2–4 menší polena (Ø cca 6–9 cm), nechte mezi nimi prostor, aby se k nim dostal vzduch. Délku polen přizpůsobte velikosti topeniště. 
  2. Na polena položte křížem 10-15 menších polínek nebo třísek, (max. k otvorům, či tryskám terciárního vzduchu).
  3. Mezi ně položte 2–3 kousky Podpalu a zapalte ho. 
  4. Otevřete přívod primárního a sekundárního vzduchu na maximum. Po rozhoření ohně a roztopení kamen postupujte podle návodu k obsluze.
  5. Přikládejte teprve, až dřevo úplně shoří a na dně celého topeniště zbydou jen žhavé uhlíky (vrstva 2–4 cm).
  6. Po rozhoření uzavřete primární přísun vzduchu (po celou dobu hoření již zůstane zavřený) a teprve až v místnosti dosáhnete optimální teploty, postupně začněte s regulací sekundárního vzduchu. V tomto okamžiku začíná ohniště spalovat čistě – CB systém.

Tato metoda zatápění se zapalováním ohně shora dolů je ekologičtější, a zároveň pomáhá udržovat sklo optimálně čisté.

Nezapomeňte, že příliš prudké topení by mohlo způsobit přehřívání komína. Topte umírněně. Dřevo musí být dobře proschlé, vlhké dřevo totiž doutná, produkuje velké množství sazí a nečistot a účinnost topidla se výrazně snižuje. Pokud je oheň živý a z Vašeho komína vystupuje jen tenký pramínek téměř neviditelného kouře, topíte správně.